Newsletter

Zapisz się na Darmowy Newsletter i zdobądź Poradnik Łuszczycowy.

Okładka Poradnika ŁuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.

Relacja z Konferencji Edukacja & Integracja

Uczestnicy Konferencji Edukacja & Integracja

Na Konferencję przybyło całkiem sporo ludzi 🙂

Byłem… wysłuchałem… zapisałem… A teraz chcę się tym podzielić 🙂 Tak się składa, że uczestniczyłem w Konferencji Edukacja & Integracja w Gdańsku. Jest to moje pierwsze spotkanie łuszczycowe. Zawsze musi być ten pierwszy raz.

Postanowiłem zanotować jak najwięcej dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w konferencji. Informacji jest tyle, że podzielę je na kilka wpisów, aby był ład i łatwiej można było odszukać informacje dla przyszłych czytelników. Przyznać muszę, że niektóre z wykładów były interesujące i przydatne także dla mnie. Dlatego osobiście też skorzystałem z wiedzy jaką przekazywali prelegenci.

Poczułem się trochę, jak na uczelni – starałem się wypisywać wszystkie istotne informacje. Tylko teraz problem, żeby rozszyfrować te hieroglify 😉

Atmosfera i organizacja

Moje wrażenia z samej konferencji są pozytywne. Atmosfera miła, czasami ze szczyptą humoru 🙂 Czas minął momentalnie. Organizatorzy i prelegenci elegancko ubrani. W ogóle to wszyscy uczestnicy byli ubrani stonowanie, nie wiem czemu. Dopiero po jakimś czasie to zauważyłem. Tylko ja chyba miałem rzucający się w oczy jakiś kolor na sobie – łososiową koszulkę.

Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne to wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Cała konferencja przebiegła zgodnie z harmonogramem. Bez żadnych obsuw czasowych. Mocno skondensowane to wszystko było.

Upominki i niespodzianki

Jak to zwykle bywa w tego typu spotkaniach, uczestnicy często dostają różne upominki i ulotki. Jeśli chodzi o ulotki to w każdego tego typu spotkaniach biorę zawsze każdą ulotkę, które są dostępne. Może się przyda… najczęściej 99% z nich wywalam, ale tym razem skorzystam z nich, bo część jest dla mnie przydatna, a część będzie pomocna do wpisów na blogu.

Oprócz ulotek można było wziąć drukowane wersje nieregularników publikowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Łuszczycę „Psoriasis” – Infopsoriasis. A także dostępny był także drukowany zbiór prac konkursowych, które były nadsyłane w ramach konkursów organizowanych przez stowarzyszenie w przeciągu ostatnich lat.

Po za tym sponsorzy ufundowali takie prezenty:

 • Buska maska siarczkowa do ciała,
 • Podkład mineralny matujący, Beige Fair – tester (to raczej komuś dam 😉 ),
 • próbki:
  • Emolient Linum – Lekki balsam do ciała od 1. miesiąca życia dla suchej skóry i atopowej – to też mam komu dać 😉
  • 3 x Emolient Linum – Lotion do ciała do skóry suchej i atopowej.

A tak że szereg próbek, dzięki uprzejmości kosmetolog Ewy Żabińskiej-Lubowieckiej:

 • Bio Omega 3-6-9 Oil – maska do masażu ciała, lawendowa, Wise Care,
 • Nawilżający krem z miodem i kozim mlekiem, Apis,
 • Szampon błotny z minerałami z Morza Martwego intensywna regeneracja, Apis,
 • Olejek do kąpieli, pomarańczowy, Farmona (poniższe próbki też tej samej firmy),
 • Ekskluzywny biokrem nawilżająco-regenerujący na noc,
 • Krem aktywnie wypełniający zmarszczki na dzień,
 • Zimowy krem ochronny na twarz,
 • Kawowy suflet do ciała (nie wiem co to jest, dla mnie suflet to potrawa 😉 ),
 • Czekoladowe masło do ciała,
 • 2 x Masło do ciała Jeżyna & Malina,
 • Szampon wzmacniający do włosów zniszczonych i wypadających.

Ok, przejdźmy teraz do części merytorycznej konferencji. W tym wpisie poruszę dwie kwestie, które nie wymagają dużego rozpisywania.

Pakt w łuszczycy

Tą część konferencji przedstawiła psycholog Renata Pielaszek. Omówiono projekt, którego celem jest polepszenie jakości życia, dostępu do informacji i pomocy chorym na łuszczycę. Mieliśmy do wypełnienia ankietę z różnymi opcjami pomocy chorym. Należało zaznaczyć opcje, z których skorzystałoby się, gdyby była taka możliwość. Ankieta jest do celów badawczych – czego jako chorzy potrzebujemy.

Pani psycholog przedstawiła kartę dialogu pacjenta z lekarzem. Jest to swego rodzaju informator, który wypełnia się w domu i pokazuje lekarzowi. Zapisujemy w nim swoje obserwacje. Dzięki temu lekarz szybko może zorientować się jakie są efekty, działanie i skuteczność terapii. Taka karta usprawnia kontakt i współpracę na linii lekarz-pacjent. Tego typu karty będą wdrażane w różnych gabinetach, które będą przyjazne dla osób z łuszczycą (tak mi się wydaje, bo nie zapisałem sobie dokładnie).

Derma Friendly – w trosce o skórę

Tu także dosyć krótka prezentacja, którą poprowadziła Iwona Woźniak – krajowy koordynator programu. Organizatorzy tego projektu szkolą pracowników salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Tematem szkoleń jest obsługa osób z chorobami skóry. Do tej pory przeszkolono ok. 215 osób i 86 salonów uzyskało miano „przyjaznego chorym dermatologicznie”. Listę salonów znajdziecie na stronie dermafriendly.pl. Tam także znajdziecie więcej informacji o projekcie. O Derma Friendly przeczytacie także na forum.

W tym roku planowane są jeszcze 2 szkolenia.

Na dziś to tyle, wkrótce kolejna część informacji z konferencji.

fot. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę „Psoriasis”

Zostaw komentarz


Korzystanie z formularza jest dobrowolne. Wysyłając go, zgadzam się z Polityką Prywatności.