Newsletter

Zapisz się na Darmowy Newsletter i zdobądź Poradnik Łuszczycowy.

Okładka Poradnika ŁuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.

Helioterapia – dobroczynne słońce

Łąka skąpana w promieniach słonecznych

Słońce pomaga w leczeniu łuszczycy.

Nie od dziś wiadomo, że promienie słoneczne mają dobroczynne działanie na organizm człowieka – oczywiście w granicach rozsądku. Również w przypadku łuszczycy słońce ma niebagatelne znaczenie. Wiele osób chorych, w okresie letnim skutecznie zalecza zmiany łuszczycowe, nawet bez dodatkowych metod leczenia. Dlatego szczerze zachęcam Was do korzystania z kąpieli słonecznych – w tym roku jest całkiem sporo słońca w Polsce. Ja staram się w wolnej chwili korzystać ze słońca – oczywiście, jeśli w ogóle jest 🙂 Trochę w tym roku już nabrałem kolorków 🙂

Słońce działa działa na naszą skórę leczniczo. Zmiany łuszczycowe zwykle się cofają. Co ciekawe, dzięki słońcu możemy sami produkować w organizmie witaminę D. Myślę, że ona między innymi może mieć wpływ na lecznicze działanie słońca, ponieważ w leczeniu łuszczycy powszechne są preparaty z pochodnymi witaminy D3.

Przyznać się muszę, że niegdyś jeden z najlepszych rezultatów leczniczych z udziałem słońca miałem, gdy totalnie się spaliłem na słońcu. Skóra mi zeszła, ale razem z nią wszelkie zmiany łuszczycowe, które miałem w tym miejscu (to było akurat na plecach). Niemniej nie polecam takiej metody, bo jest ona zwyczajnie niezdrowa. Choć z drugiej strony…

Co jeszcze mogę powiedzieć to przy większym sparzeniu się na słońcu zmiany u mnie zaogniają się, jednak po kilku dniach stan zapalny mija, a same zmiany bledną i spłaszczają się. Czyli, jakby nie patrzeć ustępują. Z tego co wiem to wiele osób tak ma.

Mimo, że łuszczyca często ustępuje na wskutek promieni słonecznych, to nie zawsze są one odpowiednie dla każdego. Szacunkowo jednej na 10 osób z łuszczycą, słońce może szkodzić lub nie przynosić żadnych rezultatów. Lekarz kiedyś takie dane mi przekazał. Nie jestem w stanie tego zweryfikować, ale z tego co czytam, to faktycznie niektóre osoby bardzo źle reagują na słońce. Dlatego musicie mimo wszystko uważać i obserwować siebie. Z pewnością osoby z bladą cerą będą źle znosiły kąpiele słoneczne.

Na koniec mam jeszcze jedną uwagę. Nie wychodźcie na słońce posmarowani jakimikolwiek preparatami. Mogą one wejść w reakcje ze słońcem, co z kolei może prowadzić do różnych komplikacji i działań niepożądanych. Zanim pójdziecie się opalać, koniecznie dokładnie zmyjcie wszelkie środki lecznicze.

Zostaw komentarz


Korzystanie z formularza jest dobrowolne. Wysyłając go, zgadzam się z Polityką Prywatności.