Newsletter

Zapisz się na Darmowy Newsletter i zdobądź Poradnik Łuszczycowy.

Okładka Poradnika ŁuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.

Wskaźnik PASI, czyli stopień nasilenia łuszczycy

Kalkulator

Kalkulator? Nie tylko do tradycyjnych równań.

W wielu doniesieniach naukowych, rekrutacjach do badań leków często używany jest indeks PASI (ang. Psoriasis Area and Severity Index). Wskaźnik ten przedstawia stopień nasienia zmian łuszczycowych u chorego. Dzięki niemu określić można jak bardzo nasilona jest łuszczyca, a także czy jest poprawa w leczeniu.

Wskaźnik PASI oscyluje w granicach od 0 do 72:

 • 0 – oznacza brak objawów choroby,
 • poniżej 10 – lekko nasilona łuszczyca,
 • od 10 do 50 – średnio nasilona łuszczyca,
 • powyżej 50 – silnie nasilona łuszczyca,
 • 72 – maksymalne objawy łuszczycy.

Jak obliczyć wskaźnik PASI?

Wskaźnik PASI oblicza się na podstawie obszaru występowania łuszczycy na głowie, rękach, nogach i tułowie. Brane są także pod uwagę stopień zaczerwienienia zmian, ich grubość i stopień złuszczenia. Wskaźnik PASI można obliczyć samemu, dzięki internetowym kalkulatorom indeksu PASI, np. na stronie pasitraining.com.

W powyższej stronie do oszacowania obszaru zajętego chorobą wykorzystuje się dłoń – bez końcówek palców. Dla nieanglojęzycznych Czytelników tłumaczenie poszczególnych sekcji:

 • Head and neck – głowa i szyja,
 • Upper extremities – kończyny górne,
 • Trunk – tułów,
 • Lower extremities – kończyny dolne.

Powyższe jest dobrze oznaczone na rysunkach (poza jednym, który jest uszkodzony). Z kolei w każdym z tych części ciała szacujemy:

 • Skin area involved – obszar skóry zajęta chorobą (tu określamy szacując ilość dłoni),
 • Redness – zaczerwienienie zmian,
 • Thickness – grubość zmian,
 • Scale – stopień łuszczenia się zmian.

Stopnie zaczerwienienia, grubość i łuszczenie zmian bardzo dobrze przedstawione są pod znakami „i” – nasilenie wybiera się tu w skali od 0 do 4.

Podobny kalkulator znaleźć można na  stronie pasi.corti.li. Z tą różnicą, że tu obszar zajęty chorobowo określa się w procentach.


4 komentarze
 1. wszystko fajnie, tylko jak ocenić powierzchnię, jeśli zmiany są rozsiane? Plamki w odstępach kilkucentymetrowych i różnej wielkości. Nigdy nie mogę znaleźć na to odpowiedzi….

  1. To jest właśnie trudne do oszacowania. Najlepiej myślę procentowo szacować. Jeśli się da to można zwizualizować sobie te wszystkie duże zmiany w jednym miejscu na ciele i wtedy procentowo oszacować. A jeśli zmiany są rozsiane w postaci kropek na całym ciele to wtedy jest łatwiej, bo bierzemy powiedzmy 5×5 cm ciała i szacujemy na takim odcinku ile to jest % (jeśli zmiany są jednolicie rozsiane, to ten % będzie odpowiadał całej części ciała np. tułowia).

 2. Witam!
  Mam pytanie ,moze trywialne ale chcilabym wiedziec co daj nam oszacowanie stopnia luszczycy za pomoca PSI ? Czy to pomaga w dobraniu metody leczenia?

  1. W wielu artykułach branżowych często pojawia się wskaźnik PASI, dlatego mam nadzieję, że ten wpis pomoże lepiej zrozumieć te artykuły. Ponadto nierzadko w informacjach o rekrutacji do badań klinicznych leków biologicznych jednym z kryteriów dostania się do badania jest określony wskaźnik PASI pacjenta.

Zostaw komentarz


Korzystanie z formularza jest dobrowolne. Wysyłając go, zgadzam się z Polityką Prywatności.