Dziś przedstawię informacje z pierwszego większego wykładu, który został zaprezentowany na Konferencji Edukacja & Integracja. Mogą pojawić się drobne błędy, bo szybko pisałem i nie wszystko udało mi się pewnie dobrze wychwycić. Również same notatki są chaotyczne. Tematem tego wpisu jest genetyka w diagnostyce łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów. Prelegentem była Magdalena Ratajczak.
Przejdę najpierw do predyspozycji genetycznych, o których była mowa na spotkaniu:
- Rodzinne występowanie łuszczycy jest na poziomie 30-90% – jak dla mnie rozbieżność jest bardzo duża, ale nie zmienia to faktu, że wiele osób ma w rodzinie kogoś z łuszczycą.
- Gdy jeden z rodziców choruje na łuszczycę, to prawdopodobieństwo zachorowania dziecka wynosi około 25%.
- W przypadku chorych obojga rodziców, prawdopodobieństwo to wzrasta do 70%.
- W sytuacji, gdy jedno dziecko jest chore na łuszczycę, a rodzice są zdrowi, to prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u rodzeństwa wynosi około 20%.
- W przypadku dziecka chorego z ciąży bliźniaczej jednojajowej, ryzyko wystąpienia choroby u drugiego dziecka wynosi około 70%.
- Gdy bliźniaki są dwujajowe i jedno dziecko jest chore na łuszczycę, to ryzyko wystąpienia łuszczycy u drugiego dziecka bliźniaczego jest już niższe – ok. 25%.
Badanie genetyczne polega na wykryciu grupy genów odpowiedzialnych na predyspozycje do łuszczycy – mowa tu o grupie HLA-Cw6, która jest częścią układu zgodności tkankowej. Występowanie genu:
- występuje u około 80% chorych na łuszczycę, u 44% łuszczycy typu dorosłego do 83% typu młodzieńczego – 3/4 chorych jest typu młodzieńczego (pierwszy wysyp w młodym wieku) i 1/4 typu dorosłego (pierwszy wysyp po 40 roku życia),
- w przypadku łuszczycy kropelkowej występuje u 90-100% chorych,
- u chorych z łuszczycowym zapaleniem stawów owy gen występuje u około 50% chorych,
- przy łuszczycowym zapaleniu stawów obwodowych – 50-60%,
- przy łuszczycowym zapaleniu stawów obejmujących kręgosłup – ok. 60%.
Na łuszczycę stawową zapada 10-42% chorych na łuszczycę. Samo łuszczycowe zapalenie stawów najczęściej ma początki 7 lat po pierwszym wysypie łuszczycy.
HLA-Cw6 jest ważny w klasyfikacji łuszczycy oraz ma wpływ na przebieg choroby. Osoby posiadające HLA-Cw6 są o 10-20% bardziej narażeni na wystąpienie łuszczycy.
W przypadku leczenia biologicznego, chorzy z tym genem mają większe szanse na skuteczną terapię.
Badanie na obecność tego genu można zlecić firmie Euroimmun Polska Sp. z o.o. Koszt ok. 230 zł. Należy przesłać krew pobraną metodą na EDTA. Wymagana jest także deklaracja świadomej zgody pacjenta.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Euroimmun Polska.
Instrukcję jak zlecić badanie znajdziecie na stronie Euroimmun DNA.
Więcej informacji uzyskacie także u dra n. med. Doroty Musiał:
- e-mail d.musial@euroimmun.pl
- tel. 71 373 08 08 wew. 115.
To tyle w tym temacie. Następny wpis będzie o diecie w łuszczycy.
fot. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę “Psoriasis”