Metotreksat a alkohol

7
1
Czaszka - uwaga
Metotreksat i alkohol to niezbyt udane połączenie.

Metotreksat jest bardzo silnym lekiem o działaniu immunosupresyjnym. Ze względu na swoje działanie ma szereg skutków ubocznych. Obserwując zapytania internautów opiszę dziś skutki uboczne dla wątroby.

Generalnie metotreksat ma bardzo toksyczne działanie na wątrobę. Może prowadzić do rozregulowania czynności wątroby, zapalenia wątroby, a także w cięższych przypadkach jej marskość. I tu pojawia się pytanie: czy skoro metotreksat tak negatywnie wpływa na wątrobę, to czy można spożywać alkohol w trakcie jego stosowania?

Najczęściej żaden lekarz nie będzie Cię zachęcać do picia alkoholu w trakcie kuracji, z tego względu, że silne działanie metotreksatu i do tego alkoholu sprawia, że jest znacznie większe ryzyko uszkodzenia wątroby. Co najwyżej pozwoli (jeśli w ogóle) na lampkę wina czy drinka okazjonalnie.

Jednakże najbezpieczniejszą formą kuracji jest całkowita abstynencja. Fakt, że jednej osobie biorącej metotreksat nie zaszkodziła lampka wina czy piwo (nie pogorszyły się wyniki wątroby), nie oznacza, że organizm każdej osoby zareaguje tak samo. Dlatego najlepiej po prostu przestać spożywać alkohol.

Dodatkowo często alkohol powoduje wysypy łuszczycy, co jest kolejnym argumentem, aby go nie pić. Jednak skupię się jeszcze chwilę na alkoholu. Jeśli już zdarzy Ci się wypić jakąś ilość napojów wyskokowych, to wszelkie nieprawidłowości, które mogą być powiązane z wątrobą natychmiast przekaż lekarzowi. Oczywiście nie ukrywaj też spożywania alkoholu przed lekarzem. On musi wiedzieć wszystko, aby podjąć odpowiednie kroki.

Podsumowując, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko związane z uszkodzeniem wątroby podczas leczenia metotreksatem, należy najlepiej zaprzestać spożywania alkoholu.

7 KOMENTARZE

 1. Wszystkie z tych leków są bardzo silne i ciężko raczej określić, który jest silniejszy lub słabszy lub ma gorsze skutki uboczne. Tu jest opis Sandimmun Neoral. Z kolei Pabi Dexametazon (chyba o to chodzi) jest także lekiem sterydowym. Ciężko coś tu doradzić, bo to są silne leki dlatego trzeba brać je pod ścisłą kontrolą lekarza.

 2. Czy może Pan napisać coś więcej o Sanndnum Neoral i Pabi- dethametrazol (nie wiem czy dobrze nazwy wpisałam – używałam je ok rok temu ostatnio przed Metotrexatem.
  Potem miałam trochę przerwy w łuszczycy pierwszy raz po 25 latach leczenia potem szybko – po dwóch miesiącach wysypało i zastosowali metotrexat przez ponad 9 miesięcy miałam remisje 3 mesiace teraz zaczyna mi wysyp. Prawdopodobnie będe zmuszona iść na oddział ale nie chce znów stosować metorexatu słyszałam że łagodniejsze są te dwa wyższe na organizm i chciałabym coś więćej się dowiedzieć zanim trafię na oddział żebym mogła porozmawiać z lekarzem …

 3. witam!
  Biorę neotigason równy rok i to juz w dawkach poczatkowych 75 mg na dobę , wypadły włosy, brwi rzęsy teraz mam dawkę 35mg i wróciło do normy ale sa wysiewy a watroba ciagle pod kontrolą.

 4. Nie polecam Neotigasonu gdyz plamy znikaja ale zaraz po odstawieniu wracaja a dziala bardzo toksycznie na watrobe, zniszczylem ja sobie i lekarze mysla ze pilem wodke w duzych ilosciach. razdze badac watrobe i brac leki oslonowe np Liv 52

 5. Opisy o lekach w miarę czasu staram się dodawać. Oczywiście na życzenie pierwszeństwo będzie miał teraz Tigason oraz Neotigason (nowsza wersja Tigasonu). Postaram się umieścić informacje w tym tygodniu. Odnośnik znajdzie się w tym komentarzu. Oto odnośnik: Tigason

 6. Proszę o informację dotyczącą leku o nazwie Tigason ponieważ w nin. Portalu łuszczycowym nic na ten temat nie znalazłem.

  Pozdrawiam: Włodek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj