Opatrunki okluzyjne a plastry

0
1
Plaster - zdjęcie
Plaster na małe zmiany na noc.

W niektórych przypadkach łuszczycy opłaca się używać opatrunków okluzyjnych. Jednak nie zawsze są one dobre. Zaraz napiszę dlaczego. Chcę także zwrócić uwagę, że plastry – jakie można kupić na niewielkie rany – nie są opatrunkami okluzyjnymi.

Ok, może od początku. Dlaczego opatrunki okluzyjne mogą być przydatne? Generalnie z tego powodu, że zwiększają one działanie maści. Należy jednak z tym uważać, bo przykładowo użycie opatrunku okluzyjnego w połączeniu z silnym sterydem sprawia, że jest on jeszcze silniejszy – przez co skutki uboczne są większe.

Można kupić opatrunki okluzyjne w aptece, ale przy rozległej łuszczycy nie zawsze jest to ekonomiczne, bo sporo by tego pewnie było. Można też przykładowo owinąć obszary posmarowane folią spożywczą – i mamy dzięki temu opatrunek okluzyjny. Wychodzi znacznie taniej. Należy też zwrócić uwagę na to, że dzięki takiemu opatrunkowi nie wycieramy wszędzie maści po domu.

Plastry… Plastry nie są opatrunkami okluzyjnymi z tego względu, że dopuszczają powietrze i bakterie do chronionej rany – przynajmniej w pewnej części. Czasem jak masz jakiś plaster na ciele i budzisz się rano, to jest on wtedy bardzo luźny.

Dobrze, jednak w poprzednim wpisie wymieniłem wśród moich zakupów plastry. Dlaczego? Używam ich w miejscach trudnych – w moim przypadku jest to miejsce, w którym kończy się szlachetna nazwa pleców 😉 Mam tam niewielkie zmiany, które traktuję maścią i plastrami. Przecież nie będę biegać nago po domu 😀 A na te kilka małych zmian szkoda brudzić gaci, no i mogę też siąść.

Dodatkowo jest to dobre o tyle, że trzymam maść z plastrami całą dobę, dzięki temu dłużej mam maść. Co dobę generalnie zmieniam plaster – kąpię się wówczas. Ze 2-3 razy w tygodniu robię przerwę z plastrami, żeby skóra odpoczęła – nawilżam wtedy te miejsca.

Stosuje też je od czasu do czasu na inne miejsca bardziej oporne, aby dłużej maść była na nich. Rezultat jest dobry.

To chyba tyle. Na duże obszary warto stosować opatrunki okluzyjne. A na małe zmiany w miejscach niewygodnych można pokombinować z plastrami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj