Pielęgnacja ciała u osób chorych na łuszczycę

0
2
Ewa Żabińska-Lubowiecka - kosmetolog
Ewa Żabińska-Lubowiecka

Ostatni wpis z serii dotyczących październikowej konferencji. Opisywany dziś przeze mnie wykład dotyczył skutecznej pielęgnacji skóry i paznokci łuszczycowych. Prezentację przeprowadziła dyplomowana kosmetolog Ewa Żabińska-Lubowiecka. Z tego wystąpienia także wyciągnąłem kilka przydatnych informacji dla siebie.

Prowadząca podkreślała, że każdy chory jest inny i nie każdemu pomaga to samo. Dlatego do każdej osoby z łuszczycą podchodzi indywidualnie, a zdarzają się jej klienci z łuszczycą – głównie kobiety (generalnie mężczyźni prawie wcale nie chodzą do kosmetyczki – takie są doświadczenia prelegentki – w sumie też nigdy nie byłem u kosmetyczki 😉 ).

Stosując kosmetyki i dermokosmetyki należy używać ich regularnie – w sumie to dosyć oczywiste, bo w naszej chorobie systematyczność to podstawa.

Teraz ważna informacja: produkty kosmetyczne powinny mieć jak najkrótszą datę ważności, ponieważ wtedy zawierają najmniej konserwantów i substancji przedłużających ich przydatność.

Pielęgnacja łuszczycy skóry

Na łuszczycę skóry nie należy stosować silnych złuszczeń. Prelegentka polecała peelingi enzymatyczne.

Do pielęgnacji skóry przydatne są kosmetyki z witaminami A, B C, D, E – właściwie to te witaminy przydałyby się także od środka.

Co mnie zainteresowało to kwestia prysznica i gorących kąpieli. Po takim prysznicu/kąpieli należy w ciągu 4 minut nawilżyć ciało. A to z tego względu, że pory są rozszerzone i w tym czasie ucieka najwięcej wody ze skóry. Należy dbać o uzupełnienie wody.

Na skórę dobrze działa także miód – jednak trzeba zwrócić uwagę czy nie jesteśmy na niego uczuleni.

Pielęgnacja łuszczycy paznokci

Witaminy przydatne w pielęgnacji łuszczycy paznokci to także witaminy A, B, C, D i E (w końcu paznokcie to wytwór skóry).

Kosmetolog mówiła, że łuszczyca paznokci często wiąże się z drożdżycą, dlatego w wielu wypadkach zaleca najpierw wizytę u dermatologa.

Uwagę zwrócono także na składnik wielu lakierów do paznokci – formaldehyd, czyli aldehyd mrówkowy. Środek ten jest trujący i rakotwórczy, dlatego nie powinno się stosować preparatów, które mają go w składzie.

Kilka środków polecanych na łuszczycę paznokci:

  • wyciąg z mirry,
  • wyciąg z papai,
  • lakier Sililevo – może kiedyś go wypróbuje (ze składu znam skrzyp, który faktycznie pomaga na paznokcie).

To by było tyle, jeśli chodzi całość relacji z Konferencji Edukacja & Integracja. Mam nadzieję, że przydadzą się Wam informacje z wykładów, które starałem się opisać możliwie najlepiej.

fot. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę “Psoriasis”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj