Kolejna relacja z serii wykładów. Tym razem opiszę wykład o leczeniu uzdrowiskowym finansowanym przez NFZ. Wykład o sanatoriach poprowadziła Alina Ptak – kierownik Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego NFZ w Gdańsku. O ile dobrze pamiętam to prelegentka mówiła, że osoby chore na łuszczycę bardzo rzadko korzystają z takiej formy leczenia, a możliwość jest. Właściwie to sam miałem też jechać do sanatorium ze skierowania lekarza w wieku bodajże 9 lat. Ale nie pojechałem, bo nie chciałem – wiadomo dzieciak samemu do jakichś sanatoriów nie chce jechać.
Skierowanie w ramach NFZ na leczenie uzdrowiskowe przysługuje osobie ubezpieczonej. Lekarz wystawia takie skierowanie. Z sanatorium można korzystać co 18 miesięcy z wyjątkami.
Badania przed skierowaniem
Przed skierowaniem lekarz przeprowadza badania pacjenta czy kwalifikuje się do sanatorium i w jakim wymiarze. Lekarz uwzględnia efekty poprzedniego leczenia. Sprawdza także przeciwwskazania do konkretnych metod leczniczych. Przykładowo łuszczyca uogólniona jest przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego – wydaje mi się, że chodzi o zbyt dużo obszar objęty chorobą.
Jeśli w sanatorium pacjent nie kwalifikuje się do zabiegu to lekarz sanatoryjny wypisuje pacjenta (tak mam napisane, nie wiem czy tylko z konkretnego zabiegu czy z całego leczenia).
Czego nie finansuje NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje wszystkiego związanego z leczeniem uzdrowiskowym. NFZ nie finansuje m.in.:
- kosztów dojazdu,
- kosztów wyżywienia i zakwaterowania w leczeniu ambulatoryjnym,
- opłaty klimatycznej – z wyjątkami.
Uzdrowiska o profilu dermatologicznym
Uzdrowiska, które są najlepsze pod kątem leczenia łuszczycy to:
- Busko-Zdrój,
- Solec-Zdrój,
- Lądek-Zdrój (tego nie jestem pewien, bo zapisałem tylko 1,5 litery nazwy z wykładu 😉 ).
Niemniej jest jeszcze sporo innych sanatoriów o profilu dermatologicznym i w innych można także się leczyć.
Jeśli jesteście zainteresowani leczeniem uzdrowiskowym to więcej przeczytacie np. tutaj, lub na innej regionalnej stronie NFZ.
Jutro kolejna część – tym razem o medycynie ekologicznej (przyznać muszę, że temat ten mnie zaciekawił).
fot. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę “Psoriasis”