W wielu doniesieniach naukowych, rekrutacjach do badań leków często używany jest indeks PASI (ang. Psoriasis Area and Severity Index). Wskaźnik ten przedstawia stopień nasienia zmian łuszczycowych u chorego. Dzięki niemu określić można jak bardzo nasilona jest łuszczyca, a także czy jest poprawa w leczeniu.
Wskaźnik PASI oscyluje w granicach od 0 do 72:
- 0 – oznacza brak objawów choroby,
- poniżej 10 – lekko nasilona łuszczyca,
- od 10 do 50 – średnio nasilona łuszczyca,
- powyżej 50 – silnie nasilona łuszczyca,
- 72 – maksymalne objawy łuszczycy.
Jak obliczyć wskaźnik PASI?
Wskaźnik PASI oblicza się na podstawie obszaru występowania łuszczycy na głowie, rękach, nogach i tułowie. Brane są także pod uwagę stopień zaczerwienienia zmian, ich grubość i stopień złuszczenia. Wskaźnik PASI można obliczyć samemu, dzięki internetowym kalkulatorom indeksu PASI, np. na stronie pasitraining.com.
W powyższej stronie do oszacowania obszaru zajętego chorobą wykorzystuje się dłoń – bez końcówek palców. Dla nieanglojęzycznych Czytelników tłumaczenie poszczególnych sekcji:
- Head and neck – głowa i szyja,
- Upper extremities – kończyny górne,
- Trunk – tułów,
- Lower extremities – kończyny dolne.
Powyższe jest dobrze oznaczone na rysunkach (poza jednym, który jest uszkodzony). Z kolei w każdym z tych części ciała szacujemy:
Skin area involved – obszar skóry zajęta chorobą (tu określamy szacując ilość dłoni),- Redness – zaczerwienienie zmian,
- Thickness – grubość zmian,
- Scale – stopień łuszczenia się zmian.
Stopnie zaczerwienienia, grubość i łuszczenie zmian bardzo dobrze przedstawione są pod znakami “i” – nasilenie wybiera się tu w skali od 0 do 4.
Podobny kalkulator znaleźć można na stronie pasi.corti.li. Z tą różnicą, że tu obszar zajęty chorobowo określa się w procentach.
Witam!
Mam pytanie ,moze trywialne ale chcilabym wiedziec co daj nam oszacowanie stopnia luszczycy za pomoca PSI ? Czy to pomaga w dobraniu metody leczenia?
W wielu artykułach branżowych często pojawia się wskaźnik PASI, dlatego mam nadzieję, że ten wpis pomoże lepiej zrozumieć te artykuły. Ponadto nierzadko w informacjach o rekrutacji do badań klinicznych leków biologicznych jednym z kryteriów dostania się do badania jest określony wskaźnik PASI pacjenta.
wszystko fajnie, tylko jak ocenić powierzchnię, jeśli zmiany są rozsiane? Plamki w odstępach kilkucentymetrowych i różnej wielkości. Nigdy nie mogę znaleźć na to odpowiedzi….
To jest właśnie trudne do oszacowania. Najlepiej myślę procentowo szacować. Jeśli się da to można zwizualizować sobie te wszystkie duże zmiany w jednym miejscu na ciele i wtedy procentowo oszacować. A jeśli zmiany są rozsiane w postaci kropek na całym ciele to wtedy jest łatwiej, bo bierzemy powiedzmy 5×5 cm ciała i szacujemy na takim odcinku ile to jest % (jeśli zmiany są jednolicie rozsiane, to ten % będzie odpowiadał całej części ciała np. tułowia).