Zasiłki, renty i orzecznictwo ZUS

10
112
Wykład o orzecznictwie ZUS
Orzecznictwo ZUS - wykład Wojciecha Korejwo
Wykład o orzecznictwie ZUS
Orzecznictwo ZUS – wykład Wojciecha Korejwo

Dziś mam dla Was kolejną porcję informacji z konferencji. Temat bardzo ważny, bo dotyczy wsparcia finansowego z ZUSu dla osób, które z powodu choroby nie mogą pracować. Notatki dosyć chaotyczne mam w tych tematach (zagadnienie ZUSu było dla mnie dosyć trudne do notowania), ale mam nadzieję, że będzie wszystko w porządku.

Z zakresu ZUSu przeprowadzone zostały 3 prezentacje, które przedstawię w tym wpisie.

Świadczenia krótkoterminowe z ZUS

Wykład o zwolnieniach lekarskich, zasiłkach i świadczeniach krótkoterminowych poprowadziła Wiesława Maurin – Naczelnik Wydziału Zasiłków ZUS w Gdańsku.

Zasiłek chorobowy

W przypadku niezdolności do pracy do 33 dni płaci nam pracodawca. Po okresie 30 dni można starać się o zasiłek chorobowy z ZUS. Zasiłek chorobowy z ZUS możemy uzyskać pod jednym z dwóch poniższych warunków:

 • w przypadku, gdy nie jesteśmy zdolni do pracy po 30. dniu choroby, będąc zatrudnionym na umowę o pracę (należy mieć zaświadczenie lekarskie o braku zdolności do pracy) – nasze ubezpieczenie chorobowe było opłacane u pracodawcy,
 • drugi przypadek, gdy opłacamy przez minimum 3 miesiące dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – ta opcja jest prawdopodobnie dla osób niezatrudnionych na umowę o pracę.

Gdy jesteśmy na zasiłku chorobowym, to w tym okresie nie płacimy składek do ZUS.

Zasiłek chorobowy przysługuje od 34 dnia niezdolności do pracy. Zasiłek może być przyznany maksymalnie do 182 dni okresu niezdolności do pracy – z wyjątkami.

Dodatkowo pracownikom po 50 roku życia przysługuje zasiłek chorobowy po 14 dniu niezdolności do pracy.

Zasiłek chorobowy wypłaca bezpośrednio ZUS, gdy pracujemy w firmie zatrudniającej do 20 pracowników. W pozostałym wypadku ZUS wypłaca zasiłek pośrednio – przez pracodawcę.

Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wynagrodzenia ze średniej z ostatnich 12 miesięcy przed okresem chorobowym – z wyjątkami np. w przypadku przebywania w szpitalu podstawą jest 70% lub gdy niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku w pracy, w drodze do pracy lub jest to okres ciąży to wówczas podstawa wynosi 100%. Dla osób niezatrudnionych na umowę o pracę jest to podstawa wynagrodzenia z przychodów, od których odprowadzane są składki. Kwestie wysokości zasiłku traktuję trochę po macoszemu, bo powinno tu być pełno wyliczeń – ale nie o to chodzi mi, żeby podać dokładne wyliczenie, tylko mniej więcej naświetlić sprawę.

Świadczenie rehabilitacyjne

Po okresie 182 dni zasiłku chorobowego można starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje na okres maksymalnie 12 miesięcy. Wysokość świadczenia wynosi 90% wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę w zasiłku chorobowym – przez pierwsze 3 miesiące. Po tym okresie wysokość świadczenia wynosi 75% podstawy wynagrodzenia/przychodu. Oczywiście są wyjątki od wysokości wynagrodzenia.

Będąc na zwolnieniu lekarskim i pobierając zasiłek chorobowy (i chyba też świadczenie rehabilitacyjne) nie można wykonywać jakiejkolwiek pracy, ponieważ są kontrole z ZUSu. Trzeba najzwyczajniej być w domu lub miejscu, w którym się leczymy itp. Chodzi tu o każdą pracę.

Świadczenia długoterminowe z ZUS

Kolejne wystąpienie dotyczyło świadczeń długoterminowych. Temat ten przedstawiła Beata Misztal – specjalista ZUS z Gdańska. Chodzi tu najzwyczajniej o renty, o które można się starać po świadczeniu rehabilitacyjnym (lub chyba nawet już w trakcie należy się starać o rentę).

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tego tytuły może zostać przyznana na stałe lub okresowo. Warunki przyznania renty:

 • niezdolność do pracy,
 • posiadanie okresu składkowego i nieskładkowego (ten nieskładkowy to jest chyba w okresie świadczeń krótkoterminowych),
 • osoba starająca się o rentę musi być w okresie ubezpieczenia lub maksymalnie do 18 miesięcy od ustania okresu ubezpieczenia.

W przypadku odmowy przyznania renty przez lekarza orzecznika, wtedy można odwołać się do komisji lekarskiej.

Orzeczenie o niezdolności do pracy może być w dwóch wymiarach:

 1. niezdolność całkowita – chory nie może wykonywać jakiejkolwiek pracy,
 2. niezdolność częściowa – chory nie może wykonywać określonej pracy.

Renta okresowa może być przyznana na okres maksymalnie 5 lat – z wyjątkami.

Świadczenia rentowe z tytułu niezdolności do pracy ustaną, gdy chory będzie sprawny i zdolny do pracy lub upłynie okres renty.

Renta szkoleniowa

Renta szkoleniowa może zostać przyznana osobom, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy i mają możliwość przekwalifikowania się. O rentę szkoleniową występuje starosta. Renta szkoleniowa przysługuje na okres 6 miesięcy i może być przedłużana do 36 miesięcy. Świadczenia z tytułu renty szkoleniowej ustają w wypadku braku możliwości przekwalifikowania lub braku poddania się procesowi przekwalifikowania przez osobę chorą.

Renta socjalna

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, u której niezdolność do pracy powstała przed 18 rokiem życia lub w trakcie edukacji (szkoły, uczelni). Może być przyznawana stale lub okresowo. Renta socjalna nie przysługuje osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Orzecznictwo ZUS

Teraz kwestia ważna, bo dotycząca orzekania i przyznawania świadczeń długoterminowych ZUS. O orzecznictwie mówił Wojciech Korejwo – Główny Lekarz Orzecznik ZUS w Gdańsku oraz reumatolog. Z racji specjalizacji powiedział też parę informacji teoretycznych z zakresu łuszczycowego zapalenia stawów, ale tego tu nie będę opisywać.

Orzeczenie o niezdolności do pracy może zawierać przykładowo przeciwwskazania do pracy w środowisku zanieczyszczonym i wilgotnym czy też w przypadku dłoni zajętych chorobą przeciwwskazania do pracy w przemyśle spożywczym, wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Orzecznictwo przebiega zasadniczo w 3 krokach:

 1. Aby ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy należy zgłosić się do Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji ZUS. Należy złożyć wniosek o rentę  z tytułu niezdolności do pracy oraz zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia – takie zaświadczenie może wystawić każdy lekarz. To jest podstawa, ale możliwe, że także trzeba dostarczyć dokumenty o składkach itp. – chyba, że to dostarcza ktoś inny np. pracodawca. Z tego co zapisałem i zapamiętałem to nie trzeba mieć dokumentacji medycznej z leczenia. Dobrze jest mieć, ale nie trzeba, bo w razie czego ZUS sam wystąpi do odpowiedniej jednostki o takie dokumenty.
 2. Kolejnym krokiem jest badanie lekarza orzecznika, który może także skierować na badania dodatkowe u innych specjalistów.
 3. Następnie lekarz orzecznik wydaje orzeczenie do Inspektoratu Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji. Na jego podstawie wydawana jest decyzja o przyznaniu renty lub nie.
  • Od orzeczenia lekarza orzecznika można odwołać się w terminie 14 dni od otrzymania orzeczenia. Odwołanie należy złożyć w oddziale ZUS do komisji lekarskiej.

Prelegent także zwrócił uwagę na fakt, że renta może być przyznana w okresie maksymalnie do 18 miesięcy od okresu ubezpieczenia (o czym wspomniano też w poprzednim wykładzie), czyli najczęściej jest to okres od ostatniej pracy na umowę o pracę. Ten warunek jest jednym z najczęstszych przyczyn nie przyznania renty.

Ponadto nadzorowane są decyzje, aby nie dochodziło do zbyt liberalnych lub restrykcyjnych decyzji.

Ok, to tyle odnośnie świadczeń ZUS. Ponadto na stronie ZUSu znajdziecie także aktualne informacje o świadczeniach:

Dodatkowo mam zapisane, że można zgłaszać pytania do ZUSu (chyba tego z Gdańska) poprzez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę “Psoriasis”, w związku z czym podaję maila stowarzyszenia: stowarzyszenie@luszczyca.org.pl.

To tyle na dziś. Po długim weekendzie relacja z kolejnego wykładu: o sanatoriach i leczeniu uzdrowiskowym.

fot. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę “Psoriasis”

10 KOMENTARZE

 1. proponuje z papierami udac sie do biura jakiegos parlamentarzysty z PiS…tak sie chełpia że pomagaja niech sie wykarze.Poza tym prosze stawac na komisje do MOPS-u oni ustala grupe niepełnosprawnosci,wiaze sie z tym wiele ulg.Sprawy ciagłosci pracy sie nie przeskoczy,teraz to chyba musi byc 5lat…ale warto pukac do wszystkich drzwi.Pozdrawiam

 2. ja choruje na łuszczyce od 11 lat ,łuszczycowe zapalenie stawow,zwyrodnienie kregoslupa,przepukline kregoslupa,jestem po raku szyjki macicy i samej macicy,obecnie mam guza piersi, niewydolnosc zylna i podejrzenie niedoczynosc tarczycy o rente nie moge sie starac gdyz niemam przepracowane ciaglosci lat dostaje zasilek staly z Ops w wysokosci UWAGA 47 zł z tego mam sie leczyc nie wiem czy sie smiac czy plakac zmuszona jestem sie poddac choroba bo z czego mam wykupic leki mam dopiero 39 lat

 3. tez chzeoruje na azs idzis bylem na piatej juz komisji tez nie mam pracy najpierw w bydgoszczy i potem toruniu i znowu w bydgoszczy czekam na odpowiedz lecze sie juz ze 22lata inic

 4. Żyjemy w ciemnogrodzie, gdzie ludzie bez ręki nie dostają renty bo są zdolni do pracy, a co dopiero łuszczyca. Mam 30 lat i postępuje u mnie łuszczyca głowy oraz innych części ciała, do tego Pani dermatolog mi powiedziała, że na 80 procent będę mieć łuszczyce stawów, co jest najgorsze wg mnie. W naszym kraju nie mam szans na rentę, a to że nigdzie nie znajdę pracy bo nikt nie będzie w stanie patrzeć na moją gębę i nie będę się mógł ruszać, to nikogo nie interesuje…

 5. Witam ja choruje na luszczyce 17lat jest mi trudno zyc z Ta choroba nawet jak choruje dosyc dlugo to I tak sie nigdy z Ta choroba nie pogodzilam 25marca stanelam na komisji I czekam na odpowiedz staram die o rente socjalna I pielegnacyjne po raz pierwszy w zyciu zmusilo mnie brak pracy poniewaz nikt z Ta choroba nie chce mnie przyjsc do pracy ale w opiece spolecznej powiedziano mi zeby starala sie o rente zobaczymy co stego wyjdzie

 6. Ja dwa lata temu dostałam rente z tytlu całkowitej niezdolnosci do pracy a okres dwóch lat. W lipcu br kończy mi się i będe wstawiała się ponownie. Łuszczyca zajmuje mi ok 95% ciała.

 7. Oczywiście, że tak łuszczyca nigdy nie jest wsrod lekarzy traktowana jako poważna choroba.
  ŁZS nie rozróżniane jest od reumatyzmu, byłam u P. reumatolog, która szukała między palcami serdelków a nie interesowały jej koślawe powykrzywiane bolące palce.
  Zdarzyło mi się być jedyny raz ,naprawdę u dobrego reumatologa, który postawił , dobrą diagnoze.
  Chociaż od dawna zmian skórnych nie ma ale ŁZS postępuje bardzo mocno.

 8. Staje na komisje ZUS juz od 20 lat….nigdy nie brano pod uwage łuszczycy,nawet jezeli chodzi o stawówke(ŁZS) to musi byc naprawde bardzo agresywna postac aby dostac na to schorzenie rente.Te wszystkie informacje co zostały podane to oficjalne-standardowe kroki podczas starania sie o rente,nic szczególnego jezeli chodzi o sprawy łuszczycy.Czy te rente dostaniemy czy nie tak naprawde zalezy od …chorób WSPÓŁISTNIEJĄCYCH i…od orzecznika ZUS.Teoria ma sie nijak do praktyki,z ZUS-u nawet zasiłek uzyskac jest trudno o rencie,nawet nie wspomne.

  • Myślę, że to zależy od orzecznika i od komisji. A pewnie nierzadko ze względów finansowych po prostu nie chcą dąć. Ale lepiej zrobić wszystko i mieć czyste sumienie, że starało się. Anuż jednak coś się uda. Ale tak jak piszesz, z tego tego co czytam to rentę dostają osoby z cięższymi przypadkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj